Valik
yetrix007
Miks mudi ja kuidas just Aslan Roy?
Mudi oli mul au kohata esimene kord 1997 soomes, külastades näitusereisil dogikennelit Bonel. Tark ja kiire reaktsiooniga, osav manipuleerija ja kiire, ileilusa ilmega must muditüdruk oli sel ajal dogide keskel väga silmatorkavalt erinev. Hulk aastaid hiljem, kui minu kaks südamevallutajat lahkunud ja igasuguste takistuste tõttu kutsika võtmine edasi ja edasi lükkunud oli, otsustasin, et õiget aega ei tule kunagi.. valida tuleb lihtsalt nii tingimustele kui minule sobilik tegelane. Südames on mul dogi väga sügaval sees aga seaalsusele tuleb silmi vaadata, dogi ei saa ma olemasolevatesse tingimustesse niipea võtta.

Mudi on mõistuse valik: pika ealine ja terve tõug (eeldused selleks on tugevad ning kuna ma ei soovi oma lapsele temaga koos kasvanud koera kaotust niipea kogeda, siis oli see üks kindel kriteerium); intelligentne ning kiire (mul on võimalik temaga tasa teha siiani tegemata, võistelda ka muudel aladel kui koertanäitustel- ja mudiga võimelike harrastuste nimistu on väga pikk); kompaktne ning piisavalt väikest kasvu (hetkel nii finantsilises kui ruumi mõttes sobilik); vähe allergeenne kuiv nahk (võimalikult minimaliseerida võimalus poisil allergia tekkeks); minimaalset karvahooldust vajav, kuta ta on meil isane siis karvahooldus emasega võrreldes veelgi lihtsam (karva ajamise hooajal tuleb max. korra nädalas kammida, muidu võib selle enamvähem ära unustada; emase mudi korral visatakse jooksuajal enamvähem kogu pikem kasukas maha).

 

Aslan-Roy valik.
Nii-siis kõiki tingimusi arvesse võttes ning natuke rohkem ka tõu kohta uurides, oli mudi minu jaoks ainuõige valik. Kenneleid ja koeri läbi sõeludes ning uurides jäi mulle silma üks väga kaunis emane, hüüdnimega Hipp. Kahjuks aga ei olnud Hipi pesakond sellele ajale planeeritud, mis minu eluoludega kokku oleks sobinud (olin siis viimaseid kuid Carl Felixit kandmas) ning jäin kasvataja juurde ootele. Järgmine pesakond oli planeeritud Hipi tütrele, Hitile ning olin nõus ka oma plaanide tõttu kompromissi tegema ning ema asemel tütre pesakonnast kutsikat võtma (Ainus reaalne võimalus kutsikat ka õigesti kasvatada ja tema jaoks aega omada on kahjuks lapsepuhkuse ajal).

See aasta oli pikk tiksumine ja ootamine, selle aja sees saabus eesti kevadel esimene ülilahe mudineiu "Tera", kes ainult kinnitas, läbi oma perenaise blogi ja teda näinute arvamuste, minu õiget valikut tõu osas (Tera kohta leiad infot siit: http://briskmind.wordpress.com/).

Jah, ma tean, et paljud imestavad minu puhul, miks selline tõug? Näituste keskselt ju mitte midagi lubavat ei ole ja mind teatakse ennekõike kui näitustehullu handlerit. Ma võin ausalt vastata, minu ambitsioonid ei ole kunagi olnud mitte midagi muud kui, et näitustel oma koeraga oskusi täiendada, võistelda ning koeraga koostööd nautida. Tulemused on kena boonus aga mitte primaarne. Aslan aga võimaldab mul uurida karjatamise huvitavat maailma, teha oma esimesi samme ka sk-s ja koeratantsus ning lendtaldrikus. Kui kunagi õnnestub teda ka mudi spetsialistist kohtunikule näidata siis saame ka reaalse väärtuse tõu keskselt teada. Kui temast peaks arenema hea välimikuga koer ka täiskasvanu eaks siis jääme enamuse teiste tõugudega koos lootma, et kohtunikud meid kunagi "suures ringis" märkavad:) Aga see selleks, enne tuleb meil kõvasti koos kasvada :D

Kasvatajal oli minuga üks paras peavalu, miks? Sest ma olen see hull, kes tahab asju õigesti teha, maksimaalselt õigesti (ehk nii õigesti kui saab, arvestades, et ka siis võib kõik nihu minna).

Minu valiku esimeseks kriteeriumiks oli iseloom ning alles seejärel välimik ning viimaseks sugu. Kasvataja jaoks oleks hea teada esmalt millist sugu soovitakse (et, mitte nagu meie puhul.. kõik teised järjekorras olijad peaksid kuu+ aeg ootama enne kui teada saada kas neile üldse koera jagub ning kui siis kelle vahel valida saab, kui üldse). Kutsikaid sündis kokku seitse, 5 isast ning 2 emast ning kuigi minu eelistused olid algselt teised (värvi järgi meeldis mulle isastest teine, kuid kahjuks olid valiku hetkeks tema eeldused väiksemad nii just iseloomu ja suuruse osas, ning ka arutlusel olnud must emane jäi iseloomu tõttu tahaplaanile). Aslani ma algselt ei vaadanudki, kuna tema mask ei ole minu lemmik värvilahendus ja esialgu toodud piltidel ei olnud ta mind liigutanud. Mida aeg edasi seda rohkem  hiilis ta vaikselt ka minu südamesse, kirjeldused tema iseloomust ning pildid tema välimikust olid juba ise enne seda teed sillutanud. Tal on eeldused saada parimaks just meie perele ka siis kui igal pool mujal me sihid ei täitu. Ta toob kindlasti üleskutseid, mis meid kõiki arendavad, seda juba valitud iseloomu tõttu. :)
Aslan-Roy on minu pisike uhke lõvi kuningas, enesekindel, intelligentne, suursugune ja natukene macho. Aslani nimi paberite järgi on Black Wizard´s Every Inch a Man.
http://www.blackwizardskennel.com/
Nii algab tema teekond..
Kommentaarid: 0
Email again:
Lisa kommentaar
Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: