mudi iseloom

Mudisid üle maailma näitustel kohates näeb ka väga erinevaid iseloomu tüüpe. Valdavalt võib öelda, et tegemist on tundliku koeraga, kes reageerib muutustele ümbritsevas energiliselt ja kiiresti. Nooruses üli-energiline,  võiks öelda, et isegi rahutu. Aslan on hääle suhtes tundlik, see muutus väga tuntavaks peale kolme rünnakut teiste koerte poolt näitusel, kutsika eas ja võimendus peale autolt löögi saamist noore koerana. Viimasest taastumine võttis aega julgelt aasta, taastumine reaktsioonide osas seoses auto tee ja sõitvate autodega. Teiste koerte peale ise esimesena ründavalt ei käitu kuid kui teda ähvardatakse siis võlgu ise ei jää. Omamoodi väike ja hulljulge võib öelda minu mudi kohta küll. Ohu olukorras pigem uriseb ja ründab, kindla ohu korral aga, kui kaitse on keelatud (mis meie peres kindlasti on) on loomulik soov põgeneda.

Üle maailma on näha liiga palju ebakindlaid isendeid, kes ringis saba all "roomavad", kohtunikku kardavad või teises äärmuses, teisi koeri hoiatavad ja häälega ründavad. Töökoerte seas on mujal kohatud ka väga häälekaid isendeid, häälekust näitusel pahaks kusjuures ei peeta, samuti oskamatust käituda uues olukorras.

Samas on rõõm näha nende kõrval ka enesekindlaid ja väärikaid kuid siiki energilisi mudisid. Vanemad, üle 4 aasta tegelased on rahulikumad.

Aslan on rahuliku lähenemise puhul ülisõbralik, ta usaldab inimest peale esimest positiivset kogemust kiiresti, kuna seda on igati kutsikast saati ka rõhutatult positiivseks motiveeritud siis vahel liigagi. Esimese negatiivse kogemuse peale aga väga kiiresti enam omaks ei võta ja ligi ei lase (vabana püüab põgeneda, nurka surutuna võib ka uriseda). Näituse olukorras on ta koolitatud usaldama rihma hoidvat inimest ning käituma vastavalt juhi soovile. Ebakindla juhiga läheb aga taas üli-energiliseks, keerutavaks, hüplevaks ja tormiliseks. Kannatlikkus sõltub suuresti motivatsioonist, sellega tuleb tööd teha aga kuna mudi on väga kiire positiivselt asju omandama, siis selles osas on tulemused kiired tulema. Muidugi tööd rahulikus keskkonnas ilma segajateta tuleb teha piisavalt, et tundlik karjataja ei laseks end oma pidevalt töös ja liikuvatel kõrvadel tähelepanu mujale juhtida ja kontrolli kaotada.

Mudi on HÄÄLEKAS tõug. Olles teinud teadlikult tööd, et saada "vaikset" mudi olen saavutanud selle, et 95% ajast on ta vaikne, nähtamatu ohu puhul (hääled nagu raketid vms paugud, hääled kaugustest) tuleb häält, mis vajadusel käsule alluvalt muutub porisevaks urinaks või otsustavaks vaikseks tähelepanuks.

Häälekaks on teda üli kerge nii teadlikult õpetada kui teadmatusest loomulike preemiate läbi, motiveerida.

Mudil jagub energiat tegelemaks kõigega, mis onamikul pähe tuleb seega sobib ta pigem isikule kel on aktiivne eluviis, mis võimaldab seda eluviisi harrastada koos koeraga ning kindlasti eelnevalt teadlikult inimesele, kes on end piidavalt harinud või omad kogemusi, mudi omaduste suunamise ja kasutamise poolelt. Mudi on kiire koer, kuid see kiirus võib mugavuse ja ületoitmisega väheneda üpris palju peale teist eluaastat.

 

Viimased uudised 03. February - 2013, Mao aasta algus

Näitused
Mao aasta algusega alustasime ka 2013 näitusehooaega, sel aastal ei tule see küll nii mitmekesine kuid midagi ikka.